Aštuonkojų patelės mėto akmenis į įkyrius patinus?

Aštuonkojų elgseną stebintys mokslininkai kiekvieną kartą pasidalina vis labiau pribloškiančiais pastebėjimais. Per pastaruosius kelerius metus tyrėjai užfiksavo aštuonkojus, atrodo, be jokios priežasties trinktelinčius pasitaikiusiai žuviai, taip pat - aštuonkojų jauniklius, jojančius ant medūzų. Šių moliuskų gyvenimas, panašu, ganėtinai pasiutęs - tą patvirtina ir nauja, keista mokslininkų dėmesį patraukusi šių gyvūnų elgesio apraiška - po ranka pasitaikiusių objektų mėtymas.

Po akmeniu besislepiantis aštuonkojis Octopus tetricus (nuotr. Sylke Rohrlach)

Po akmeniu besislepiantis aštuonkojis Octopus tetricus (nuotr. Sylke Rohrlach)

Įvairius objektus, tokius kaip kriauklės ar akmenėliai, aštuonkojai mėto įvairiose situacijose - pavyzdžiui, atsikratydami nevalgomų maisto likučių ar tvarkydami aplinką savo slėptuvėse. Tačiau labiausiai tyrėjų dėmesį patraukė dažnai pasitaikę atvejai, kuomet Australijos aštuonkojai Octopus tetricus mėtė objektus į kitus savo rūšies atstovus. Šiais atvejais mesdami objektą, pvz. akmenėlį, į kitą aštuonkojį, individai naudojo didesnę jėgą, nei tiesiog atsikratydami nepageidaujamų objektų savo aplinkoje. Be to, šiose situacijose „metikai” įgaudavo tamsesnį kūno atspalvį, o tai aštuonkojuose paprastai asocijuojama su agresija. Įdomu ir tai, jog šis objektų mėtymo į kitus aštuonkojus elgesys dažniau užfiksuotas patelėse nei patinuose. Taigi, kas išprovokuodavo tokią agresiją?

Vienas iš užfiksuotų atvejų ypač įdomus - aštuonkojo patelė per valandą metė akmenį net 17 kartų, 9 iš jų - pataikydama į kitus aštuonkojus. Dar vienu atveju, trijų valandų bėgyje patelė 10 kartų metė įvairius objektus į patiną, siekusį su ja poruotis. Taigi, panašu, kad ši elgsena gali būti pasitelkiama sprendžiant tam tikrus socialinius konfliktus, pavyzdžiui, norint atsikratyti įkyraus persekiojančio patino.

O kaip paaiškinti atvejus, kuomet patelės (o kartais ir patinai) mėtė objektus į abiejų lyčių individus, arba paprasčiausiai į niekur? Dažnai tai vis tiek įvykdavo po intensyvaus kontakto su kitu aštuonkoju. O tyrimai rodo, jog neretai įaudrinti gyvūnai savo frustraciją išlieja ant bet kokio pasitaikiusio objekto ar kito individo. Pavyzdžiui, užfiksuota kaip patelės atstumtas patinas pakeičia spalvą ir stipriai meta kriauklę atsitiktine kryptimi. Šiek tiek ir mums pažįstama elgsena, ar ne?


Na, o pabaigai - štai „ginklus” kovose naudojančių aštuonkojų vaizdo įrašas:

Šaltinis: https://doi.org/10.1101/2021.08.18.456805

Previous
Previous

Deguonies gamybai reikalinga šviesa? Anot jūrinių mikrobų, nebūtinai

Next
Next

Jūrinių vėžiagyvių įkvėpti klijai žaibiškai stabdo kraujavimą