Medūzų antplūdis – vandenyno atsakas žmogaus veiklai?

Autorė: Adolfina Zaidė

 

Ar yra kada tekę patirti medūzos įgėlimą? Jei taip, tikriausiai žinai, kad tai nėra pats maloniausias jausmas. Su medūzomis žmonės buvo įpratę susidurti jūroje, tačiau dabar jos užima net ir ištisus paplūdimius, priversdamos žmones kuriam laikui ieškotis kitų krantų poilsiui.

Nepaisant to, kad medūzos neturi smegenų, stuburo, akių ir kraujotakos, jos geba greitai ir gausiai daugintis bei turi gerai išvystytą apsisaugojimo nuo priešų mechanizmą – geliančias ląsteles čiuptuvuose, kurios taip pat naudojamos ir maisto sugavimui. 

Kasmet pasaulyje sugeliami apie 150 milijonai žmonių. Nors daugelis įgėlimų nėra pavojingi ir sukelia nežymius padarinius, kai kurių rūšių, pavyzdžiui, priklausančių kubomedūzoms (angl. Box jellyfish), įgėlimas yra mirtinas ir pražudo iki 100 žmonių per metus. 

Įgėlimai – ne vienintelė problema

Dėl klimato kaitos sukeltų neįprastų oro sąlygų medūzos neretai išplaunamos į krantą, o dėl to uždaromi paplūdimiai bei nukenčia vietos turizmo sektorius. Tačiau augančios medūzų populiacijos daro daug daugiau žalos, nei sugadintos atostogos prie jūros. 2011 metais, Torneso atominė elektrinė Škotijoje buvo priversta kelioms savaitėms sustabdyti veiklą po to, kai dideli medūzų kiekiai užblokavo aušinimo filtrus. Po kelerių metų panaši situacija nutiko Švedijoje, kai medūzų invazija sustabdė Oskarshamn atominės elektrinės veiklą.

Nors šie įvykiai yra gana reti ir neįprasti, jų mastas ir dažnumas vis didėja. Nuo jūros dugno deimantų gavybos Namibijoje iki lašišų ūkių Airijoje – medūzos kelia grėsmę žmogaus veiklai, nes jų yra per daug. O tą gausą taip pat lemia veiksniai, daugiausiai susiję su žmogaus veikla.

 

Su medūzu antplūdžiu susidūrę Japonijos žvejai (Nuotr.: Y.Taniguchi/Niu Fisheries Cooperative)

Kodėl medūzų vis daugėja?

Jau kuris laikas pastebimas medūzų populiacijų augimas pasaulio vandenyne. Manoma, kad tam daugiausiai įtakos turi šiltėjantis vanduo (per paskutinį šimtmetį vandens temperatūra pakilo beveik 1℃) ir vis mažėjantis deguonies kiekis jame (nuo 1950-ųjų deguonies kiekis vandenyne sumažėjo 2%). Medūzoms šie pokyčiai – itin naudingi, nes dauguma jų rūšių klesti šiltame ir mažiau deguonies turinčiame vandenyje, kai tuo tarpu kiti vandens organizmai sunkiai pakelia tokias sąlygas. 

Prisidedame ir mes

Žmonės taip pat padeda medūzoms plisti ir klestėti. Sparčiai šylantis vandenynas ir mažėjantis deguonies kiekis jame - žmogaus veiklos padariniai, atveriantys medūzoms naujus vandenis. Be to, žvejyba sekina natūraliai medūzomis mintančių žuvų resursus - pavyzdžiui, tunų ir kardžuvių.

Taip pat medūzomis minta ir jūros vėžliai, fulmarai, bangininiai rykliai bei kiti gyvūnai, kurių daugumos populiacijos mažėja dėl jau minėtos klimato kaitos bei įsipainiojimų į komercinės žvejybos tinklus. Negana to, žvejodami dar ir sumažiname medūzų konkurentų, pavyzdžiui, ančiuvių ir sardinių, su kuriais jos varžosi dėl maisto, populiacijas. Taigi, mažėja tiek medūzų valgytojų, tiek ir konkurentų, o tai - ideali situacija medūzoms toliau daugintis ir plisti.

Medūzos irgi reikalingos!

Tad ar turėtume skelbti karą medūzoms? Nors skaitant gali susidaryti įspūdis, kad medūzos atneša tik nuostolius ir visokeriopą žalą žmonėms, iš tiesų taip nėra. Jos, kaip ir visi kiti organizmai Žemėje, yra reikalingos, nes atlieka svarbų vaidmenį ekosistemoje – reguliuoja jūrinio planktono populiacijas bei yra pagrindinis kai kurių žuvų ir jūros vėžlių maisto šaltinis.

Tačiau toks spartus medūzų kiekio augimas pasaulio vandenyne yra prastėjančios vandenyno būklės, už kurią atsakinga žmogaus veikla, simptomas. Todėl tam, kad augančio medūzų skaičiaus sukeliamų problemų žmonėms nedaugėtų, o vandenyno būklė nepasiektų kritinio taško, pirmiausia reikia spręsti klimato kaitos, vandenyno taršos ir netvarios komercinės žvejybos godumo problemas.


Šaltiniai:

https://www.researchgate.net/publication/234155125_Anthropogenic_cause_of_jellyfish_blooms_and_their_direct_consequences_for_humans_A_review

https://bg.copernicus.org/articles/18/1291/2021

https://scopeblog.stanford.edu/2019/11/26/stung-understanding-jellyfish-stings

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-edinburgh-east-fife-13971005 

https://www.weforum.org/agenda/2019/01/how-an-explosion-of-jellyfish-is-wreaking-havoc

Previous
Previous

Kaip Baltijos jūrą veikia invazinės rūšys?

Next
Next

Vandenyno ABC: Kaip veikia saugomos jūrinės teritorijos?