Rastas prieš 106 metus prie Antarktidos nuskendęs laivas. Kas jame gyvena dabar?

Skęstantis Endurance” laivas (1915). Šaltinis: Royal Geographic Society

 

Medinis laivas „Endurance”, kuriuo britas Ernest Shackleton su įgula leidosi į ekspediciją po Antarktidos žemyną, 1915 metais atsidūrė netoli Antarktidos krantų plūduriuojančių ledo lyčių apsuptyje.

Įstrigusiame laive įgula pragyveno net kelis mėnesius. Tačiau galingai ledo lyčių spūsčiai pradėjus jį po truputį ardyti, teko gelbėtis ir laivą palikti. Įgula įsikūrė stovyklą ant plūduriuojančios ledo lyties ir po neįtikėtinos išgyvenimo kelionės pasiekė civilizaciją praėjus beveik metams nuo šios nelaimės.

Legendinis „Endurance” laivas nuskendo, ir dabar, po daugiau nei šimto metų, itin gerai išsilaikiusios jo liekanos buvo atrastos maždaug 3 kilometrų gylyje.

Laivo paieškos ekspedicijos „Endurance22” metu sonaras aptiko laivą už kelių kilometrų nuo paskutinės kapitono užrašuose 1915-aisiais metais užfiksuotos lokacijos. Vėliau į pagalbą buvo pasitelktas autonominis povandeninis robotas (angl. Autonomous Underwater Vehicle) - įrenginys, užprogramuotas pats plaukti po vandeniu ir aprūpintas vaizdo kamera, kuri užfiksuotus vaizdus perduoda tyrėjams.

Endurance22” ekspedicija. Nuotr.: Falklands Maritime Heritage Trust / Nick Birtwistle

Autonominis povandeninis robotas. Nuotr.: Falklands Maritime Heritage Trust / Nick Birtwistle

Autonominio roboto nuleidimas. Nuotr.: Falklands Maritime Heritage Trust / Nick Birtwistle

Nufilmuoti vaizdai tyrėjus nustebino ne dėl puikios medinio nuskendusio laivo būklės, bet ir jame apsigyvenusių jūros gelmių organizmų įvairovės. Tokia didelė laivo struktūra ant jūros dugno sukūrė naują buveinę gyvybei - ant laivo prisitvirtinusios įvairios čiuptuvais mojuojančios aktinijos (angl. sea anemones) ir gaubtagyviai (angl. tunicates). Aktinijos gaudo aplink plaukiojančias maisto daleles savo čiuptuvų pagalba, o gaubtagyviai šias maisto daleles gauna filtruodami vandenį.

Iš kur tokiame gylyje atsiranda maisto šių organizmų išgyvenimui? Ogi daugiausiai įvairioms dalelėms (pvz. negyvam planktonui, išmatoms) grimztant gilyn iš paviršinių vandens sluoksnių. Šios besileidžiančios dalelės, gyvybiškai svarbios gelmių gyvūnams, dar vadinamos jūriniu sniegu.

Jūros gyvūnais apaugęs Endurance” laivo denis. Aiškiai matomos čiuptuvus išskleidusios aktinijos. Nuotr: Falklands Maritime Heritage Trust / National Geographic

Puikiai išsilaikęs ir buveinę jūros organizmams sukūręs laivas pasiliks ten, kur buvo rastas. Negana to, ši vieta paskelbta saugoma kaip istorinis paminklas.

Mes atnešame Shackleton ir Endurance” istoriją naujoms auditorijoms ir jaunajai kartai, kuriai bus patikėta būtina mūsų poliarinių regionų ir mūsų planetos apsauga. Tikimės, kad mūsų atradimas sudomins jaunus žmonės ir įkvėps juos pionieriškos dvasios, drąsos ir tvirtybės tų, kurie Endurance” laivu plaukė į Antarktidą.

- Mensun Bound, „Endurance22” ekspedicijos tyrimų vadovas

Previous
Previous

Jūros vėžlių krizė: kur pradingo patinėliai?

Next
Next

Deguonies gamybai reikalinga šviesa? Anot jūrinių mikrobų, nebūtinai